Barbun Balığı

Barbun BalığıBARBUN

Barbunya ya da Barbun (Mullus barbatus), Mullidae familyasından bir balık türü. Vücut yanlardan basık, oval şekilde baş irice yandan görünüşü buruna doğru yuvarlak, alnı dikey, yüzgeçleri sarı, vücudu pembe-kırmızı, baş, vücut büyük, kolayca dökülebilen pullarla kaplı, alt çenenin altında uzunca iki bıyığı vardır. Alt çenede diş yoktur. Yan çizgisi aralıksız ve düzdür. Dorsal yüzgeç renksiz veya düz renklidir. Barbunya balığı Tekir balığından burnunun hemen dik oluşu, ağzın göz hizasına ulaşması, göz çukuru altında üç adet pul bulunması, vücudunun yanları, ilk sırt yüzgecinin bantsız oluşu ile ayrılır. Barbunya sıcak ve ılık denizlerin kıyıya yakın olan kumlu ve çamurlu diplerinde, az olmakla beraber kayalık yerlerde yaşar. Genelde 17 ila 20 cm arasında olup nadiren 40 cm’ye kadar çıkar. Ortalama ağrlığı 50-75 gram civarında dır. 2 alt türü vardır:

Pisi 

Pisi balıkları, yeterli miktarda yiyecek buldukları kumlu deniz tabanlarında yaşayan yassı balıklardır. ancak yetişkin pisi balıkları yumurtalarını bu bölgede bırakacak olurlarsa, akıntılar savunmasız yumurtaları güvenli yerlerinden uzağa taşıyacaktır. bu nedenle pisi balıkları akıntıya karşı yüzerek, suyun daha derin olduğu başka bir yere doğru göç ederler. bu göç sırasında 60 milyon pisi balığının yumurtlamak üzere toplandığı tahmin edilmektedir. güvenlikli sularda yumurtadan çıkan yavru yassı balıklar deniz yüzeyinde kalarak bir ay kadar beslenirler ve gelişirler. bir ayın sonunda akıntıyla beraber sürüklenerek beslenme bölgesine geri gelirler. bu süre içinde yavru pisi balıkları ebeveynlerine benzeyen balıklar haline gelmişlerdir. onlar da büyük balıklar gibi su dibine inerler ve orada yaşamlarını sürdürürler.

Sarı Ağız 

Familyası: Gölgebalığıgiller (Sciaenidae). Yaşadığı yerler: Atlantik Okyanusu, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz'de. Özellikleri: 2 metre uzunlukta. 70 kg ağırlıkta, gri renkli bir balık. Ağız içi sarıdır. Çeşitleri: Bilinen tek türdür. 

Kemiklibalıklar (Teleostei) takımdan, denizlerde yaşayan iri bir balık. Boyu 2 metre, ağırlığı 70 kg'a ulaşır. Vücudu iri pullarla örtülüdür. Sırtı gri, karnı gümüşidir. Kumluk kısımları sever. Mart sonunda yumurtlar. Ağız içi sarıdır. Sardalya ve uskumru balıklarını avlayarak beslenir. Bazan tatlı su ağızlarına da sokulur. Eti lezzetlidir. Balıkçılar tarafından aranır. Güçlü bir balıktır. Bir kuyruk darbesiyle insanı devirebilir. Avlananlar kayığa alınmadan öldürülür. Başı lezzetli ve makbuldür.